Bezpieczeństwo pracy w przemyśle odzieżowym. O tym jak krawiec i krawcowa powinni przestrzegać zasad BHP.

Praca krawca inaczej wygląda w dużym zakładzie pracy, a inaczej w małej firmie. Niesie to za sobą różnice w zakresie wykonywanych obowiązków. Biorąc pod uwagę mniejszą działalność gospodarczą zazwyczaj praca krawca polega na pełnym wykonaniu stroju. Zaczynając od projektu, aż po jego pełne wykonanie. Natomiast w dużych zakładach produkcyjnych pracownik zwykle odpowiada za poszczególny element produkcji, jego praca jest powtarzalna.

Pracując w przemyśle odzieżowym ma się styczność z wieloma narzędziami i maszynami. Standardowo są to szpilki, igły, nożyczki, maszyny szwalnicze i krojcze, żelazko, stębnówki, overloki, maszyny prasowalnicze i inne. W związku z tym, jak w każdej branży konieczne jest prawidłowe korzystanie z urządzeń, zgodne z zasadami BHP.

Przepisy BHP dotyczą prawidłowej pracy z narzędziami używanymi w krawiectwie, ale i ogólnego sposobu i środowiska wykonywanych obowiązków. Dlatego zwraca się szczególną uwagę na:

  • prawidłowe oświetlenie miejsca pracy
  • używanie środków ochrony indywidualnej w miejscach pracy o wysokim natężeniu hałasu, o dużych wibracjach czy zapyleniu
  • przerwy w pracy służące rozluźnieniu pozycji ciała, odciążeniu kręgosłupa
  • kontrolę sprawności i bezpieczeństwa używanego sprzętu krawieckiego
  • wykonywanie poszczególnych czynności zgodnie z BHP
Zawód: Krawiec – bezpieczeństwo w pracy
2.5 (50%) 2 votes