siekiera wbita w drewno

Wykonywanie zawodu drwala wymaga dużej sprawności fizycznej, ale i intelektualnej. W pracy drwala liczy się sposób i technika pracy z drzewami i drewnem. Nie trudno w tym zawodzie o kontuzje i wypadki. Dlatego tak ważne są szkolenia BHP.

Drzewo w pracy drwala

Z jednej strony zagrożenie stanowi samo środowisko pracy, drzewo i drewno. W praktyce oznacza to różnorodne drzazgi pod skórą, urazy od uderzenia, zanieczyszczenie dróg oddechowych, uczulenia itp.. Bez odpowiedniej techniki pracy dochodzi również ryzyko przygniecenia ściętym drzewem. Bardzo ważne w pracy drwala jest stosowanie środków ochronnych.

Narzędzia w pracy drwala

Z drugiej strony zagrożeniem jest sam sprzęt. Jak wiadomo drwal w pracy w zależności od sytuacji używa różnych narzędzi oraz profesjonalnego sprzętu. Nowoczesne pilarki posiadają specjalne zabezpieczenia, mimo to nadal jest to bardzo ostry i groźny sprzęt. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do utraty zdrowia, a nawet życia.

Pamiętaj! Nawet najlepszy sprzęt nie zagwarantuje Ci bezpieczeństwa, jeśli nie będziesz postępował zgodnie z techniką wskazaną na szkoleniach BHP.

Oceń wpis