Rodzice co roku głowią się jak zaplanować wakacje dla dzieci, by były jednocześnie ciekawe i bezpieczne. Co może być szczególnie trudne, bo z jednej strony duża ilość zagrożeń, a z drugiej dziecko, które ma nieustanną energię, by coś robić i aktywnie spędzać czas. Czy to źle? No nie, wręcz bardzo dobrze, ze Twoje dziecko jest żądne wrażeń, a nie siedzi z nosem w tablecie lub smartfonie.

Wyprzedź dziecko swoim pomysłem na wakacje

Troskę o bezpieczeństwo na wakacjach wciel jeszcze przed wakacjami. Bądź pierwszy! Podpytaj dziecko wcześniej, jak chciałoby spędzić wakacje. Na podstawie tego i zainteresowań, które zaobserwowałeś w ostatnim czasie, poszukaj najlepszej wakacyjnej oferty i zaproponuj wyjazd. Tym sposobem masz największy wpływ na to, gdzie wyląduje Twoje dziecko i w jakich warunkach.

Tym sposobem mile zaskoczysz dziecko i sprawisz, że to ono będzie zachęcał swoich znajomych, na ten właśnie wyjazd, który jest Twoim zdaniem najrozsądniejszy, a nie odwrotnie. W przeciwnym razie młodzi mogą sami sobie wynaleźć jakąś wycieczkę lub co gorsza sami ją sobie zorganizować.

Wakacyjne zainteresowania

Jeśli miałabym wskazać klucz do bezpiecznych wakacji, to byłyby nim zainteresowania. Zwróć uwagę, że pasje bardziej pochłaniają dziecko niż typowe zwiedzanie, no chyba że właśnie turystyką miejską jest zainteresowane. Warto to wykorzystać w planowaniu wakacji. Dziecko, które na wakacjach może rozwijać swoje umiejętności sportowe, artystyczne czy kulinarne, nie będzie miało powodu by robić coś niebezpiecznego. Pochłonięte ciekawym planem dnia i czekającymi go zadaniami, nie zwróci uwagi na pokusy wakacyjnej wolności. Co więcej będzie zbyt zmęczone, by kręcić się bez celu.

 

Bezpieczne wakacje – Na co trzeba zwrócić uwagę?

Do Twojego spokoju i zadowolenia dziecka potrzebna jest jeszcze oferta bezpiecznych wakacji. Co należy sprawdzić nim przedstawimy pomysł dziecku?

  1. Sprawdź organizatora. Jak w każdym innym przypadku czy to wyjazdu krajowego czy zagranicznego, czy wyjazd jest dla dorosłych czy dla dzieci – zawsze trzeba sprawdzić z kim się wyjeżdża, warto prześledzić opinie w internecie.
  2. Obsługa wycieczki. Kto jest odpowiedzialny za wycieczkę na miejscu? Kto wchodzi w skład kadry opiekuńczej na miejscu? Z jakim doświadczeniem i umiejętnościami są to osoby?  Śmiało pytajcie o najmniejsze szczegóły, to nie jest żadna tajemnica, a jeśli organizator nie wie, wykręca się od odpowiedzi lub mówi ogólnikowo – niech zaświeci Ci się czerwona lampka.
  3. Plan wycieczki. Zaopatrz się w dokładny plan wycieczki swojego dziecka. Tak żebyś , nawet bez kontaktu telefonicznego wiedział, gdzie i o jakiej porze aktualnie powinien się znajdować. Zapytaj w jaki sposób dzieci będą pilnowane, czy będą chodziły same po mieście, a jeśli tak to w jakich godzinach i kto będzie za to odpowiedzialny.
  4. Organizacja czasu. Zwróć uwagę na poszczególne punkty wycieczki. Jeśli dziecko wybiera się na obóz sportowy, zapytaj o trenerów ich ilość i stopień zaawansowania. Jeśli Twoje dziecko jest w czymś bardzo dobre, nie wysyłaj go na obóz dla początkujących, bo mało tego, ze się nie będzie rozwijać, to będzie się zwyczajnie nudzić. Obóz tematyczny powinien być dopasowany do indywidualnych umiejętności dziecka, a kadra powinna mieć kwalifikacje i kompetencje do rozwijania zdolności.
  5. Wyżywienie. Zapytaj o posiłki: ich ilość, jakość, a nawet indywidualne diety, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli dziecko jest niejadkiem, zapytaj czy będzie miało do wyboru dania – to upewni Cię, że nie będzie chodziło głodne lub że nie będzie nadmiernie podjadać w fast foodach.
  6. Okolica. Zorientuj się za pomocą internetu jak wygląda otoczenie ośrodka, pokoje, możesz wykorzystać Google Street View. Zwróć uwagę co znajduje się w najbliższej okolicy oraz co może kusić Twoje dziecko. Oceń czy któreś z miejsc może budzić obawy.

 

Pamiętaj żeby zadbać o wszystko jeszcze przed wyjazdem, dokładnie poinformuj o wszystkim dziecko. Tym sposobem oboje unikniecie nie potrzebnego stresu podczas wyjazdu i oboje będziecie mogli cieszyć się wyjazdem.

 

Jak zaplanować bezpieczne wakacje?
5 (100%) 1 vote