Jesień to taka pora roku, w której często jedyną aktywność fizyczną jest grzybobranie. W lesie nie czekają na nas tylko grzyby, ale także kleszcze.

Trzeba pamiętać, że konsekwencją ukąszenia kleszcza może być zarażenie boreliozą. Jak uchronić się przed kleszczami? Oto kilka zasad:

  • zasłaniaj jak największą część swojego ciała

Gdy idziesz do lasu pamiętaj o długich spodnia – nie bój się założyć długich skarpet do kolan. Długa bluzka i czapka to wręcz obowiązek.

  • używaj preparatów, które odstraszają kleszcze, 

W ten sposób możesz zapobiec ukąszenia przez kleszcza.

  • po powrocie do domu obejrzyj swoje ciało, 

Musisz koniecznie zwrócić uwagę na takie miejsca jak fałdy skórne czy miejsca ucieplone, np. okolice szyi. Warto też poprosić członka rodziny, żeby obejrzał miejsca, które samemu ciężko skontrolować, np. plecy.

  • nie usuwaj kleszcza palcami 

Aby usunąć kleszcza potrzebujemy pęsety, specjalne szczypce bądź lasso. Zaleca się nie podejmowania się tego na własną rękę i zgłoszenia się do lekarza.

  • używaj zioła odstraszające kleszcze 

Zioła, które odstraszą kleszcze to, np. czystek i wrotycz. Ten ostatni wydziela charakterystyczny zapach, który nie tylko odstrasza kleszcze, ale również komary, mole, muchy, mrówki i inne owady. Czystek natomiast pomaga gdy już kleszcz nas ukąsi. Prawdopodobnie ma wpływ na hamowanie wzrostu ilości bakterii, które są odpowiedzialne za boreliozę.

 

Kleszcze to naprawdę niebezpieczne roztocza. Mogą prowadzić do zapalenia stawów, neuroboreliozy, zapalenia mięśnia sercowego lub innych poważnych chorób. Wybierając się do lasu warto o tym pamiętać.

Czas na grzyby = czas na kleszcze?
5 (100%) 1 vote